رویکرد اصلی وقایع تهرانیه توجه به مسائل زیست محیطی است


   ۳ اسفند ۱۳۹۳    ۱:۲۰ ب.ظ    1900 بازديد    بدون دیدگاه

زمانی بود که سیاحان از باغهای میوه و مردمان باغدار شهری کوچک در کنار شهر باستانی ری سخن می گفتند؛

اما تهران این کلان شهر بزرگ امروز پذیرای بیش از 11 میلیون نفر شهروند تهرانی است. این شهر پرجمعیت به گفته بسیاری هویت ندارد، هویتی که باید در فرهنگ و رفتار شهروندی نمایان شود و تنها با ساخت پل و تونل و برج به عنوان نماد شهر به دست نمی آید.
حفظ ادب و نزاکت، اهمیت دادن به محیط زیست ، رعایت نظم و قانون به خصوص در هنگام رانندگی از اساس اولیه فرهنگ و رفتار شهروندی است و مسئولین باید آن را از اولویت های اصلی مدیریت شهری خود قرار دهند زیرا ارتقا و بهبود رفتار شهروندی جایگاهی به مراتب پراهمیت تر از توجه به نمای شهری دارد. در میان رسانه از هر نوع آن می تواند نقشی پررنگ در تغییر رفتار شهروندی داشته باشد. بعد از تلاش هایی چون، مجله طنز ایستگاه خرداد، نشریه شهروند آگاه، ایستگاه سیار آموزش های شهروندی، خانه های آموزش شهروندی و آموزش شهروندی در مدیریت پسماند، حالا نوبت به وقایع تهرانیه رسیده است.
علامه دهخدا و عبید زاکانی دیگر زنده نیستند و روزنامه وقایع اتفاقیه دیگر چاپ نمی شود اما، وقایع تهرانیه امده است تا با اشاره ای به نام های گذشته اهدافی مهمی چون ارتقا و بهبود رفتار و مسئولیت اجتماعی را در متروی تهران دنبال کند. به گفته سردبیر وقایع تهرانیه، ایده روزنامه مترو از آن دکتر شهرام گیل آبادی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری است. روزنامه ای که دغدغه اش فرهنگ عمومی و ناهنجاری های متروی تهران است. البته به روزنامه ی یک ورقی وقایع تهرانیه باید طعم طنز را نیز بیافزایید.

وقایع تهرانیه

وقایع تهرانیه

رضا ساکی در خصوص استقبال مسافرین مترو از روزنامه توضیح می دهد: هم اکنون وقایع تهرانیه در ایستگاه های شلوغ مترو همچون ایستگاه امام خمینی و یا هفت تیر در ساعات اولیه صبح تمام می شود و این نشان از استقبال خوب مردم از روزنامه است. وی افزود: قرار است در آینده این روزنامه استند خود را در 86 ایستگاه مترو تهران قرار دهد و تمام ایستگاه های مترو را پوشش دهد.
رضا ساکی در مورد تیراژ روزنامه گفت: تیراژ روزنامه در حدود ده هزار نسخه در روز است که این تعداد در برابر سه میلیون و 500 هزار مسافر روزانه مترو عدد کوچکی به نظر می آید. سردبیر وقایع تهرانیه همچنین گفت، ایستگاههای بی آر تی مقصد بعدی وقایع تهرانیه خواهند بود.
طنز اجتماعی به دور از سیاست ورزی هدف ماست
اما روزنامه وقایع اتقاقیه چه موضوعاتی را دربرمی گیرد؟ ساکی در این خصوص گفت: ما به دنبال آن هستیم برای دقایقی هم که شده، سر مردم را از وایبر و تلگرام بیرون بکشیم و سعی کنیم نکات آموزشی را درقالب طنز و خنده به آنان یادآوری کنیم. نکاتی همچون صحبت کردن در مترو گرفته تا هل دادن یکدیگر در زمان سوار و پیاده شدن…
اما این نکات آموزشی تمام هدف روزنامه وقایع تهرانیه نیست، سردبیر روزنامه می افزاید: رویکرد مهم و اصلی روزنامه توجه به مسائل زیست محیطی است و وقایع تهرانیه تلاش دارد نگاه مردم را به شرایط کنونی محیط اطرافشان معطوف سازد. سردبیر روزنامه این نکته را نیز یادآور شد که، همانگونه که مسافرین مترو می توانند از هر قشر با هر دیدگاه فرهنگی و اجتماعی باشند، وقایع تهرانیه نیز تلاش دارد با پاسخگوی نیاز تمام مخاطبین خود باشد.
تک ورقی و کاهی رنگ بودن روزنامه از تفاوت های این روزنامه داخلی است که به گفته سردبیر کمک می کند روزنامه بعد از خوانده شدن به راحتی به چرخه بازیافت بازگردد. ساکی همچنین از اضافه شدن ستونی با عنوان “سایر ولایات” در روزنامه در آینده نزدیک خبر داد. به گفته کارشناسان، اولويت هاي حوزه مديريت شهري باید مشخص شود و در این زمینه هيچ موضوعی مانند فرهنگ شهروندي براي توسعه شهراثر بخش و دارای اهمیت نيست. یکی از مسئولان یک بار گفته بود، آموزش رفتارهای صحیح ترافیکی سخت‌تر از ساخت پل و تونل است. امیدواریم روزنامه طنز تهران اتفاقیه بتواند نقشی موثر در بهبود رفتار شهروندی و هویت بخشی به تهران ایفا کند.
منبع : روزنامه جهاد اقتصاد – ساغر کوهستانی

دانلود رایگان روزنامه وقایع تهرانیه

مطالب مرتبط :

ارسال به شبکه های اجتماعی :
تلگرام فیس بوک گوگل توییتر لینکدین کلوب فیس نما هم میهن تبیان افسران

لینک کوتاه این نوشته
http://shirintanz.ir/?p=8442

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


برو به ابتدای صفحه