اختصاص رشته های مرتبط با طنز در نظام دانشگاهی

   ۲۱ مرداد ۱۳۹۳    ۲:۰۴ ب.ظ    4635 بازديد   
0
   بدون دیدگاه

یك نویسنده و پژوهشگر عرصه طنز كشور معتقد است با وجود افزایش حجم تحقیقات در زمینه طنز مكتوب، تحقیقات طنز در قیاس با حوزه های دیگر هنر و ادب همچنان سهم اندكی دارد.

به گزارش شیرین طنز، رویا صدر در گفت و گو با پایگاه خبری حوزه هنری با بیان این كه در دو دهه اخیر و از سال های میانی دهه 70 در قیاس با دوره های پیش از آن، در مجامع دانشگاهی (در پایان نامه های دانشجویی) و نیز در میان محققان و مولفان، رویكرد رو به رشدی را در ارتباط با تحقیقات طنز شاهد بوده ایم، اظهار كرد: این امر می تواند در تغییر رویكرد و نگاه جامعه به طنز به صورت بخش مهم ادبیات و فراتر از یك اثر صرفا فكاهی و یا حاشیه ای ریشه داشته باشد.
وی ادامه داد: این امر بر حجم و محتوای آثار تحقیقی طنز چه در حوزه تالیف و چه ترجمه اثر گذاشته است. با این حال هنوز تحقیقات طنز در قیاس با حوزه های دیگر هنر و ادب سهم اندكی دارد و هنوز چندان جدی گرفته نمی شود.

این نویسنده و پژوهشگر عرصه طنز كشور با تاكید بر این كه موضوعات تحقیقی در حوزه طنز گستره وسیعی را شامل نمی شود، عنوان كرد: زمینه های مهجور و كارناشده در این حوزه بسیار است. بسیاری از آثار تحقیقی، از نظر موضوع، یكدیگر را تكرار می كنند و از حوزه تعریف واژگان شوخ طبعانه و نیز تحلیل و بررسی طنز در آثار شاعران امروز و دیروز فراتر نمی روند.
صدر خاطرنشان كرد: امروزه، طنز پژوهی در دنیا به عنوان یك حوزۀ پژوهشی میان رشته‌ای، مورد توجه جدی است و ما، در حوزه تحقیق از آنچه در دنیا می گذرد عقب هستیم و می توان با اختصاص واحدهای درسی و یا رشته های مرتبط با طنز در نظام دانشگاهی، زمینه را برای برخورد علمی تر با این بخش از ادبیات فراهم ساخت، پیشنهادی كه تاكنون به آن توجهی نشده است.
رویا صدر در ۴ مرداد ۱۳۳۹ در تهران زاده شد و كارشناسی‌اش را در رشته ریاضیات كاربردی از دانشگاه تهران گرفت. او مدتی در شورای سردبیری مجله زن روز فعالیت می‌كرد و به تدریج آثار طنز خود را در نشریه گل آقا و برنامه‌های رادیویی منتشر كرد و وارد حوزه طنز شد.
رویا صدر در شاخه «طنز مكتوب» جشنواره مطبوعات عنوان نفر برگزیده را كسب كرده و برنده جایزه شعر طنز جشنواره سوره سال ۱۳۷۴ است. او همچنین نفر دوم جشنواره مطبوعات در سال ۱۳۷۸ بوده و به خاطر كتاب “بیست سال با طنز”، به عنوان پژوهشگر برتر در اولین جشنوارهٔ جایزهٔ پروین اعتصامی انتخاب شده است.

0
ارسال به شبکه های اجتماعی خارجی :

ارسال به شبکه های اجتماعی ایرانی :
ارسال به فیس نما   ارسال به کلوب   ارسال به هم میهن   ارسال به افسران  
لینک کوتاه شده این نوشته :
http://shirintanz.ir/?p=4608

مدیر

درباره نویسنده ()

سلام، من مدیر سایت شیرین طنز هستم، مهندسی نرم افزار کامپیوتر دارم و از علاقه مندان به طنز و کاریکاتور.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برو به ابتدای صفحه