کلانتری غیرانتفاعی


   ۲۰ بهمن ۱۳۹۲    ۵:۴۲ ق.ظ    1403 بازديد    بدون دیدگاه

“سید مهدی شجاعی” و “بهزاد بهزادپور” را در مقام فیلم‌نامه‌نویس بدون شک می‌توان مؤلف دانست که البته منظور از مؤلف، نویسنده صاحب تفکر و سبک منحصر به فرد خودش است که متن او و خوانشش چیزی دست کم از تماشای یک اثر سینمایی بر مبنای همان متن ندارد؛ این ادعایی است که شجاعی و بهزادپور با حضور در پروژه‌های سینمایی فراوان در مقام نویسنده آن را به سادگی به اثبات رسانده‌اند.

«کلانتری غیرانتفاعی» سومین تجربه مشترک فیلم‌نامه‌نویسی سید مهدی شجاعی و بهزاد بهزادپور است که در قالب یک فیلم‌نامه طنز فانتری از سوی انتشارات کتاب نیستان منتشر شده است.

این اثر به خوبی نماینده تلفیق فضاهای ذهنی دو نویسنده آن است؛ از سویی شجاعی با رجعتی به نوجوانانه‌نویسی‌های خود در این اثر نیز تمی نوجوانانه را دستمایه خلق فیلم‌نامه خود قرار داده است و آن را با محور نوجوانانه و با مایه طنز که پیش از این نیز می‌شد از آن در آثار شجاعی سراغ گرفت تألیف کرده است. از سویی فضای پلیسی و کمی تا قسمتی حادثه‌ای این فیلم‌نامه نیز به خوبی یادآور سایر فیلم‌نامه‌های منتشر شده توسط بهزادپور است.

کلانتری غیر انتفاعی

داستان این فیلم‌نامه از ورود ناگهانی جمعی از نوجوانان به یک ماجرای آدم‌ربایی آغاز شده و در ادامه مأموران یک کلانتری غیرانتفاعی که وظیفه خودشان را حفاظت از جان و مال اهالی محل به ویژه کودکان می‌دانند، به کمک آنها می شتابند.

موقعیت انتزاعی ترسیم شده در این فیلم‌نامه در کنار حضور افراد و موقعیت‌هایی که به طور عمومی کمتر امکان تحقق و تصور آنها را در موقعیت‌های عادی می‌توان داشت، حاکی از تمایل نویسندگان این اثر به تجربه فضاهای تازه در حوزه داستان‌گویی برای نوجوانان در قالب فیلم‌نامه را دارد که در صورت مبدل شدن به فیلم سینمایی نیز می‌تواند در کنار خلق موقعیتی مفرح، داستانی آکنده از هیجان را نیز برای مخاطبانش فراهم آورد.

فیلم‌نامه کلانتری غیرانتفاعی در مقام سومین تجربه همکاری شجاعی و بهزادپور در حالی منتشر می‌شود که شجاعی پیش از این در کارنامه کاری خود و در قالب فیلم‌نامه‌نویسی برای نوجوانان تجربه تألیف آثاری چون بدوک، پدر، مسافر کربلا و… را دارد؛ اما بهزاد پور عمده تجربیات و تألیفات خود در حوزه فیلم‌نامه‌نویسی را به آثار اکشن و پرتحرکی چون فوق‌سری، باشگاه سری، خدا حافظ رفیق و… خلاصه کرده است.

انتشارات كتاب نيستان فیلم‌نامه «کلانتری غیرانتفاعی» را در 148 صفحه و با قیمت 9000 تومان منتشر کرده است.

باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط :

ارسال به شبکه های اجتماعی :
تلگرام فیس بوک گوگل توییتر لینکدین کلوب فیس نما هم میهن تبیان افسران

لینک کوتاه این نوشته
http://shirintanz.ir/?p=689

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


برو به ابتدای صفحه