مهدی نژاد : انقلاب اسلامی مهم ترین واقعه قرن کشورمان است

   ۲۸ دی ۱۳۹۴    ۱۲:۲۸ ب.ظ    246 بازديد   
0
   بدون دیدگاه

امید مهدی‌نژاد گفت: جزئیات وقایع جنگ بیش از انقلاب اسلامی ثبت شده است و به همین دلیل حضور شوخ طبعی را در آثار مربوط دوره جنگ تحمیلی بیشتر از دوره انقلاب می‌بینیم.

به گزارش شیرین طنز، امید مهدی‌نژاد، نویسنده و شاعر طنزپرداز، در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری با بیان اینکه همه آثار منتشر شده در حوزه ادبیات انقلاب اسلامی را مورد مطالعه قرار نداده است، اظهار کرد: به همین دلیل نمی‌توانم قضاوت درستی از چند و چون روند شکل‌گیری داستان انقلاب داشته باشم.

وی همچنین در رابطه با طنز در ادبیات انقلاب اسلامی گفت: در حوزه جنگ تحمیلی نویسنده‌های طنزپرداز خیلی بیشتر از انقلاب اسلامی کار کرده‌اند. شاید دلیل‌اش همین است که جنگ با فاصله کوتاه زمانی از انقلاب اسلامی شروع شد و انقلاب را تحت تاثیر خود قرار داد. از جنگ که فاصله گرفتیم به انقلاب هم توجه شد. البته در حوادث اجتماعی مانند انقلاب اسلامی، وقتی در کوران و بحبوحه حوادث هستیم، معملا کمتر با دید طنز به سراغ ماجرا می‌رویم و کمی که از آن فاصله می‌گیریم کم‌کم نگاه طنز به ماجراها شروع می‌شود.

امید مهدی نژاد

مهدی‌نژاد با اشاره به اینکه چند سال قبل پژوهشی در حوزه شعارهای طنزآمیز پیش از پیروزی انقلاب اسلامی داشتم، عنوان کرد: چه در شاخه هجو و چه طنز این شعارها را مورد بررسی قرار دادم. معتقدم همان گونه که در جریان دفاع مقدس شوخ طبعی وجود دارد، در انقلاب اسلامی هم وجود داشته است. کتاب «لحظه‌های انقلاب» محمود گلاب‌دره‌ای یکی از آثاری است که به خوبی توانسته علاوه بر جنبه های سیاسی و اجتماعی بخشی از جلوه های طنز را در جریان پیروزی انقلاب اسلامی به نمایش بگذارد.

این نویسنده و شاعر طنزپرداز خاطرنشان کرد: جزئیات وقایع جنگ بیش از انقلاب اسلامی ثبت شده است و به همین دلیل حضور شوخ طبعی را در آثار مربوط دوره جنگ تحمیلی بیشتر از دوره انقلاب می‌بینیم.

سردبیر مجله طنز «سه نقطه» با تاکید بر اینکه انقلاب اسلامی واقعه مهمی است که تاریخ معاصر کشورمان را به دو بخش قبل و بعد از آن تقسیم می‌کند، اظهار کرد: انقلاب اسلامی مهم ترین واقعه قرن کشورمان است و طبیعی است که چنین سوژه‌ای دغدغه بسیاری از اهالی ادبیات برای خلق اثر شود. البته حواشیی هم وجود دارد. مثلا ممکن است باشند کسانی که برای آن که از قضاوت درباره وقایع روز فرار کنند، به سراغ موضوعات تاریخی از جمله انقلاب اسلامی می‌روند. اما خیلی‌ها هم ممکن است وقایع روز را بخواهند در امتداد انقلاب اسلامی مطرح کنند و از این رهگذر زوایای ناگفته‌ای انقلاب را تشریح کنند. نویسندگان با انگیزه‌های مختلفی به سراغ چنین موضوعاتی می‌روند. اما اینکه اتفاقی بوده که هنوز امتدادش در دوره ما ادامه دارد چیزی نیست که قابل انکار باشد.

وی تصریح کرد: قوت و ضعف اثر و میزان دیده شدن و استقبال اثر بیش از آنکه به موضوع اثر مربوط باشه به شکل اجرا و روایت آن مربوط می شود. رمان‌های محمدکاظم مزینانی در رابطه با انقلاب است اما مخاطبان بسیاری دارد. در مقابل کتاب‌هایی با موضوعات روز هم داریم که کسی ندیده است و مورد توجه قرار نگرفته است.

0
ارسال به شبکه های اجتماعی خارجی :

ارسال به شبکه های اجتماعی ایرانی :
ارسال به فیس نما   ارسال به کلوب   ارسال به هم میهن   ارسال به افسران  
لینک کوتاه شده این نوشته :
http://shirintanz.ir/?p=12747

مدیر

درباره نویسنده ()

سلام، من مدیر سایت شیرین طنز هستم، مهندسی نرم افزار کامپیوتر دارم و از علاقه مندان به طنز و کاریکاتور.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

برو به ابتدای صفحه