طنز : اشتغال شبانه روزی


   ۱ اردیبهشت ۱۳۹۵    ۷:۳۷ ب.ظ    912 بازديد    بدون دیدگاه

رضا رفیع :
درست است که گفتند: «کار،جوهره مرد است»؛ اما جوهرداشتن هم بالاخره یک حدی دارد و نباید با کار زیاد، خود را خفه کرد. خفقان خوب نیست. اطلاع دارید که استراحت را همه دوست دارند، و در نتیجه اگر کسی از صبح تا شب و حتی بعدش از شب تا صبح، کار می کند؛ پس لابد یک مشکل یا مشکلاتی دارد که باید بررسی شود.قابل توجه بعضی از مسؤلان که کشته مرده حل مشکلات اند!
در اخبار جراید آمده بود که نتایج برخی مطالعات جدید نشان می دهد که مشکلات اقتصادی، پایین بودن دستمزد و خطر از دست رفتن شغل، سه عامل اصلی بروز پدیده چندشغله ها در بازار کار ایران است. وزارت کار،شمار این افراد را ۴۰۰ هزار نفر برآورد کرده است. این اشخاص،عموماً به صورت شبانه روزی در حال کار هستند و معلوم نیست کی می رسند زندگی کنند. احتمالاً پــول داده اند به کسی تا به جای آنها زندگی کند.

توصیه کاری:
«برو کارمی کن،مگوچیست کار»
به اندازه اما، نه لیل و نهار
زیادی اگر کار و کوشش کنی
درآرد سرانجام از تو دمار

چند شغله

بسته پیشنهادی:

از آنجا که کار زیاد خوب نیست و انسان را از زندگی عادی بازمی دارد، توصیه می شود که اقدامات زیر در راستای بهبود فرهنگ کار انجام شود:

۱ـ توجیه اشخاص:

در یک کلاس فشرده به افرادی که بیش از حد کار می کنند،آموزش ضمن خدمت داده شود که بفهمند برای چی کار می کنند. اگر برای بهتر شدن زندگی شان کار می کنند؛ خب کدام زندگی؟… وقتی زندگی نمی کنند، کار زیاد برای چی؟…. به قول آن بنده خدا(که گفت دزدها حمله کردند و همه مان را کشتند؛ مخاطبان به او گفتند تو که زنده ای؛ و او هم در جواب گفت): تو به این میگی زندگی؟!

۲ـ ارائه تحلیل:

زندگی اشخاصی که زیاد از حد کار می کنند، زیر ذره بین گذاشته شود. بلکه گره اصلی کار پیدا شود. قطعاً آنها نیز مثل سایر آدمیزاد ها به خواب و استراحت نیاز دارند وحتی به پای مبارک را روی آن پای مبارک دیگر انداختن و خواب قیلوله کردن نیز علاقه مند می باشند؛ پس باید تحقیق و تحلیل شود که چرا قید استراحت را زده اند؟…(نکند هنگام تحقیق و تحلیل و شور و مشورت، استراحت را مستشاراً(!)برده اند به باب استفعال و از اسم مفعولش که هموزن مستشار تلفظ می شود، خدای ناکرده بدشان می آید؟!)

۳ـ سازمان کار و استراحت:

وزارت کار، برای توجه دادن افرادی که فقط بخش کار را جدی گرفته انـد، یک سازمــانی را راه اندازی کند که استراحت افراد را هم زیرنظر داشته باشد و به آن اهمیت دهد. اشخاص، نه تنها بیمه کار شوند، که بیمه استراحت هم بشوند. البته سابقاً بعضی از بزرگان گفته بودند که: خداوند هرطبقه از مردم را از روز ازل برای شغل خاصی آفریده؛ مثلاً نجار را برای نجاری، قصاب را برای قصابی، و….امثال اینها؛ و ما را هم از همان زمان خلق فرموده است از برای استراحت!

۴ـ کم کردن بار:

دولت یک مقداری از این بار کاری که روی دوش ۴۰۰هزار نفر هست که آنها را مجبور به کار شبانه روزی کرده است، کم کند؛ یعنی لااقل یک سوم بار را از روی دوش آنها بردارد.مثلاً با بهتر کردن دستمزد یا کامل کردن بیمه آنها و خدمات دیگر، که اگر نفت را خوب بخرند و دکلی چیزی گم نشود؛ می شود زندگی را برای این افراد راحت تر کرد تا کمی هم به خود زندگی برسند. کسانی که باید به آنها گفت:«برو زندگی کن،مگو چیست آن؟» به جز استراحت، دگر نیست آن.
ــ این مصرع بی ریخت آخر را بعد از بسته شدن گیومه،
نمی دانم پارازیتاً(!) کی ریخت وسط معرکه؟!
منبع : روزنامه اطلاعات

مطالب مرتبط :

ارسال به شبکه های اجتماعی :
تلگرام فیس بوک گوگل توییتر لینکدین کلوب فیس نما هم میهن تبیان افسران

لینک کوتاه این نوشته
http://shirintanz.ir/?p=14753

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


برو به ابتدای صفحه