طنز، بیان شیرین تلخكامی ها و نامتناسبی هاست


   ۳۱ مرداد ۱۳۹۳    ۱:۳۸ ق.ظ    681 بازديد    بدون دیدگاه

مصطفی مشایخی، شاعر طنز‌پرداز كشورمان، درباره جایگاه طنز در جامعه امروز گفت: مردم امروزه استقبال زیادی نسبت به طنز نشان می‌دهند.

به گزارش شیرین طنز، مشایخی با بیان این كه هیچ وقت بین مردم جامعه ما و طنز وقفه نیفتاده است، به خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری گفت: طنز، بیان شیرین تلخكامی ها و نامتناسبی هاست و در جامعه امروزمان هم بی‌تناسبی كم نداریم؛ بنابراین استقبال خوبی از طنز می‌شود؛ چون مسائلی را كه مردم با آن درگیرند، از زبان طنزپرداز‌ها می‌شنوند.

این طنز‌پرداز باتجربه، با تاكید بر این كه می‌توان دردهای مردم را با زبان طنز بیان كرد، گفت: متاسفانه شرایط طوری است كه به شاعران طنز به عنوان شاعران درجه دو نگاه می‌شود. البته این موقعیت الان بهتر شده و حتی افرادی كه شعر جدی می‌گفته‌اند هم به شعر طنز رو آورده‌اند و طنز رفته رفته جایگاه خودش را پیدا می‌كند. چند سال پیش در مراسم «در حلقه رندان» شاعران به سختی حاضر می‌شدند شعر طنز بخوانند؛ ولی حالا به راحتی و با افتخار در مراسم شعرخوانی طنز حاضر می‌شوند.

مشایخی همچنین گفت: طنز را باید هدایت كنیم؛ در حالی كه اكنون می‌بینیم طنز بیشتر به سمت فكاهه و لودگی پیش می‌رود. سوژه‌هایی مانند مادرزن و مادرشوهر، یا خربزه خوردن و پای لرز آن نشستن مشكل امروز جامعه ما نیست بلكه طنزپرداز‌ها باید به مسائل اخلاقی و اجتماعی مهم بپردازند؛‌‌ همان كاری كه حافظ و سعدی هم به شیوایی خاصی در زمان خودشان انجام می‌دادند.

وی ادامه داد: اكنون دو پایگاه شعر طنز در ایران داریم؛ یكی “شكرخند” و دیگری “در حلقه رندان“. این‌ها طنز را در ایران زنده كرده‌اند و باعث شده‌اند مردم طنز را جدی بگیرند كه اتفاق خوبی است.

مشایخی در پایان با بیان این كه‌ ای كاش مسئولان نگذارند قطار طنز فاخر از ریل خارج شود، پیشنهاد كرد: مدیران پایگاه‌های طنز به خاطر مصالح مدیریتی خودشان، طنز را به سمت فكاهی سوق ندهند. گاهی دیده شده به شاعران تذكر داده می‌شود كه تندروی می‌كنند و باعث می‌شوند شعر طنز به سمت مسائل پیش پا افتاده سوق پیدا كند در حالی كه جایگاه طنز بالا‌تر از این مسائل است.

مطالب مرتبط :

ارسال به شبکه های اجتماعی :
تلگرام فیس بوک گوگل توییتر لینکدین کلوب فیس نما هم میهن تبیان افسران

لینک کوتاه این نوشته
http://shirintanz.ir/?p=4740

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


برو به ابتدای صفحه