طنز، از مشروطه تا كنون در کارگاه های محمد علی علومی


   ۱۱ مهر ۱۳۹۴    ۶:۱۶ ب.ظ    416 بازديد    بدون دیدگاه

كارگاه «طنز، از مشروطه تا كنون» سه شنبه هر هفته ساعت 17 در سالن اوستا حوزه هنری با حضور محمدعلی علومی برگزار می‌شود.

به گزارش شیرین طنز، به نقل از خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، كارگاه «طنز، از مشروطه تا كنون» محمدعلی علومی سه شنبه هر هفته در سالن اوستا حوزه هنری برگزار خواهد شد و تازه ترین جلسه این كارگاه نیز ساعت 17 سه شنبه این هفته 14 مهر ماه برگزار می‌شود.

محمدعلی علومی، نویسنده و پژوهشگر طنزپرداز كشور، در جلسه نخست این كارگاه ها با بیان اینكه طنز مفهوم جدیدی است، اظهار كرد: طنز هم در ادبیات جهانی و هم در ادبیات ایرانی مفهوم جدیدی است. چیزی كه امروز به نام طنز می شناسیم، پیش‌تر گاهی لطیفه و گاهی هزل گفته شده است.

وی ادامه داد: مقوله طنز مقوله پیچیده ای است؛ چرا كه در عین نقد، می خواهد در مخاطبش ایجاد انبساط خاطر و فرح هم داشته باشد. طنزنویسان مختلف هم در دوره های گوناگون، رویكردهای متنوعی به طنز داشته اند. به طور مثال «بهرام صادقی» به طنز، رویكرد فلسفی داشته است. در داستانی به نام زنجیر، این نویسنده یك تیمارستان را معادل جامعه پیرامون خود گرفته است و آدم هایی كه مراجعه می كنند را معادل هستی خود گرفته است.

علومی با بیان اینكه ادبیات جدید ایران از «یكی بود، یكی نبود» سید محمدعلی جمال‌زاده آغاز می‌شود، گفت: در ادبیات جدید خیلی تحت تاثیر ادبیات غرب بوده ایم و علتش هم از این قرار بوده كه جامعه استبدادزده ما در دوره قاجار به شدت و به طور وسیع و گسترده از جهان عقب می‌ماند. این عقب ماندگی به طرز هولناكی اتفاق می‌افتد. زمانی كه آقامحمدخان چشم‌های كرمانی‌ها را درمی‌آورد، در اروپا كانت و دكارت ظهور می كنند.

این نویسنده و پژوهشگر افزود: جور عمیق سلاطین قاجار كه البته در تاریخ ایران بی‌سابقه نبوده است، باعث شد كسانی كه ارتباط هایی با فرنگ و اروپا داشته‌اند شد و این افراد در آثارشان فرهنگ و جامعه ایران را با غرب مقایسه می‌كردند و به همین سبب هم «سیاحت‌نامه‌های ابراهیم بیگ» در آن دوران رگه های قدرتمند طنز را به وجود آورد. مقایسه حكومت در ایران و اروپا در آن دوران همیشه رگه هایی از طنز را به همراه داشت.

وی اظهار داشت: در انقلاب مشروطه نیز پس از آن كه رعیت تبدیل به ملت می‌شوند، ادبیات خاصی به وجود می آید كه برگرفته از همان مردم و بها دادن به مردم است و زبان مردم كوچه و بازار در آثار شخصیت هایی همچون ایرج میرزا و ملك الشعرای بهار ظهور می‌كند.

علومی تصریح كرد: رگه‌های طنز در آثار كهن پارسی نیز وجود دارد، از قدیمی ترین اشعار و نوشته های اوستا و گاتاها تا اشعار مولانا و عطار و حافظ و سعدی و … طنز وجود داشته است.

علاقه مندان برای حضور در كارگاه های طنز محمدعلی علومی می‌توانند در زمان یادشده به حوزه هنری واقع در خیابان سمیه نرسیده به پل حافظ مراجعه كنند.

مطالب مرتبط :

ارسال به شبکه های اجتماعی :
تلگرام فیس بوک گوگل توییتر لینکدین کلوب فیس نما هم میهن تبیان افسران

لینک کوتاه این نوشته
http://shirintanz.ir/?p=11315

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


برو به ابتدای صفحه