شماره صفر ماهنامه ی طنز علم و فناوری “طلیعه علم” منتشر شد


   ۲۷ خرداد ۱۳۹۶    ۴:۰۰ ب.ظ    300 بازديد    بدون دیدگاه

به گزارش شیرین طنز، شماره صفر ماهنامه ی طنز علم و فناوری “طلیعه علم” منتشر شد.

در سرمقاله ی این شماره آمده است :

دنیای مدرن، اهمیت بسیاری برای هنر قائل است. چرا که هنر فراتر از سایر زبان‌ها قادر است صحنه‌های مختلف زندگی اجتماعی را در نوردد و توانایی‌های انسان در درک محیط پیرامون خود و تفسیر پدیده‌های طبیعی و مصنوعی را ارتقاء بخشد. زبان هنر قادر است ضعف‌ها و قوت‌های ما را به صورت عینی و گویا پیش چشم ما قرار دهد، ضعف‌ها و قوت‌هایی که شاید بخودی خود عیان و آشکار نباشند، اما زمانی که به زبان هنر بیان می‌شوند فهم و درک عمومی نسبت به آنها رخ می‌دهد. زبان و ابزار هنر امروزه خود را از موزه‌ها و گنج‌خانه‌ها بیرون کشیده است و با کمک فناوری‌های نوین همه عرصه‌های زندگی بشر را دستخوش تأثیر و تحول قرار داده است. هنر تصویری امروز رسانه‌ای عمومی است که می‌تواند بر هدایت و راهنمایی بینندگانش کمک کند تا در زمانی کوتاه حداکثر اطلاعات را به دست آورد.

گاه یک فریم یا تصویر می‌تواند مجموعه‌ای از نکات آموزنده و تأثیرگذار را در اندک زمانی به مخاطب انتقال دهد که برای بیان آن به زبانی غیر از زبان هنر، نیازمند ده‌ها صفحه نوشته است، در همین زمینه ماهنامه طلیعه علم با این رسالت پا به عرصه مطبوعات کشور می‌گذارد که اعلام دارد دانش و هنر اگرچه عرصه‌هایی جدا از هم دارند اما بسیار بر یکدیگر تأثیرگذارند. رابطه دوسویه هنر و دانش ترکیبی از تخیل خلاق و ابداع و اختراع است. در طول تاریخ علم آنچه که دانشمندان توانسته‌اند جامۀ عمل بپوشانند در بخش‌هایی توسط هنرمندان در آثار و تخیل‌شان نمود یافته است و تبیین دستاوردهای علمی را قابل فهم‌تر، اجتماعی‌تر و ماندگارتر ساخته‌اند. از طرفی هنرمندان نیز همواره از رشد دانش بهره‌ها برده‌اند و تأثیر پذیرفته‌اند. از همین روست که هم ردپای دانش در پیشرفت ابزارهای هنرمندان آشکار است و هم رد پای هنر در تشریح آثار علمی.

ماهنامه طلیعه علم بر آن است در همین راستا حرکت خود را بنا نهد. یعنی از زبان کاریکاتور برای تشریح آخرین دستاوردهای علمی کشور و دنیا بهره جوید. کاریکاتور از آن رو انتخاب شده است که طرح نکته سنجانه، دگرگون شده و بزرگ‌نمایی شده جزیی از یک پدیده را ترسیم می‌کند و در اغلب موارد بی‌بهره از چاشنی طنز نیست. امید که ازیک سو مقبول طبع مخاطب عالم و نکته‌سنج خود قرار گیرد و از سوی دیگر آحاد جامعه از دریچه کاریکاتور با حوزه علم و دانش و فناوری و آثار و تبعات آن بیش از پیش آشنا شده و ارتباط برقرار نمایند.

سر دبیر ماهنامه ی طلیعه ی علم حمید رضا مسیبی و همکاران این شماره (به ترتیب حروف الفبا): رسول آذرگون، محمد رضا ثقفی، مجتبی حیدر پناه، کامبیز درمبخش، علیرضا ذاکری، شهرام شیرزادی، مهدی طوسی، مهدی عزیزی، حمید قالیجاری، علی میرایی، عباس ناصری می باشند.

مطالب مرتبط :

ارسال به شبکه های اجتماعی :
تلگرام فیس بوک گوگل توییتر لینکدین کلوب فیس نما هم میهن تبیان افسران

لینک کوتاه این نوشته
http://shirintanz.ir/?p=22721

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


برو به ابتدای صفحه