زندگینامه ی شرکت کنندگان در سری پنجم قند پهلو نوروز 94


   ۲۰ فروردین ۱۳۹۴    ۱:۰۶ ب.ظ    9272 بازديد    بدون دیدگاه

سری پنجم قند پهلوی در نوروز ۱۳۹۴ پخش گردید. در این سری علاوه بر شاعران و طنزپردازان ایرانی، شعرا و طنازان تاجیکستان و افغانستان نیز برای حضور در برنامه حضور داشتند. زندگینامه ی این شرکت کنندگان را در ادامه می خوانید ( ترتیب اسامی تصادفی است) :

قند پهلو آرم

شرکت کنندگان ایران :

زهرا دری

خیلی با دقت درساعت پانزده وچهل وپنج دقیقۀ روز پنجشنبه، سوم آبان 1359 درشهرنصف جهان، پا به کل جهان گذاشت. تا کارشناسی ارشد زبان وادبیات فارسی خواند وقبل از آمدن به قندپهلو، درآزمون دکتری شرکت کرد. کودک درونش قوی است و باعث شده تا به اكنون برای کودکان مملكت 36 کتاب كودكانه چاپ کند. او کلاس دوم دبستان بود که اولین شعرش را گفت وکلاس اول راهنمایی، اولین شعرطنزش را مرتکب شد.«دریغ خند»،نام كتاب اشعارطنز و «مارمولک های با وجدان» عنوان مجموعه نثرهای طنز مشاراليهاست. همين!

فرامرز ریحان صفت

درتاريخ 29 اسفند 1351،هنگامی که زمستان ديجور آخرین زورش را می زد؛ اولین گریۀ کودکانه اش در فضای خانه پیچید كه تا حدودي شبيه شعر بود. آقای حسین دلخوش، شاعر همولایتی او نخستين استادش بود و منزل این استاد در روستای«لولمان فومن»اولين جایی بود که گوش این طناز در آنجا با شعر و موسیقی آشنا شد. او در شعرجدی«ریحان صفت»ودر شعرطنز«طناز فومنی» تخلص می کند. او كلاً شاعر و طنزپردازي سرسبز و ريحان صفت است كه دل بزرگي دارد.

جواد نوری

شهرستان بهار استان همدان چقدر خوش شانس شده است وقتی که شاهد تولد صاحب این تمثال بی مثال در سنه ی 1356 خورشیدی بوده است. او به رغم وجود شخصیت هایی چون ابو علی سینا و بابا طاهر عریان در همدان، با شجاعت تمام از سال 73 آغاز به کار ادبی کرد و چون کسی چیزی نگفت از سال 80 نیز سرایش شعر طنز را کلید زد که تا این ساعت قفل نکرده است. شاهنامه مدرن، بی ادبیات، واثر پلو با ماهی، اسامی با مسمای آثار گرانسنگ اوست.

صابر قدیمی

نامبرده، برگزیده و بركشيدۀ چندین و چند جشنوارۀ ادبی است؛ از جدی گرفته تا طنز. صاحب مجموعه ترانه هاي«لبخند شيرين فرهاد» و كتاب «دار FUNNY» است و همزمان نيز عضو علي البدر خانۀ ترانه ایران.
به گواه شاهدان عيني، او یک مهندس صنایع واقعی و 27 ساله با گرایش برنامه ریزی و تحلیل سیستم ها به حساب مي آيد. شايان ذكر است كه ایشان قدیمی ترین صابرموجود در دنيا بعد از عصر يخبندان به شمار مي رود.

شرکت کنندگان تاجیکستان :

شائره رحیم جان

وي به سال 1977 ميلادي در شهر وحدت جمهوري تاجيكستان به دنيا آمده است. وي ختم كردۀ دانشگاه ملي تاجيكستان بوده و از 10 سالگي به شعرگفتن پرداخته است. از وي تاكنون دو كتاب منتشر شده: «نخستين نامه هاي درد» و «واپسين نامه هاي درد». وي بسيار خوش زبان و حاضرجواب مي باشد و با همسرش در قندپهلو شركت كرده است.

مرجانه رمضان

به تاريخ نوزدهم مرداد 1993 در شهر دوشنبۀ ‌تاجيكستان به دنيا آمد. ايشان تحصيلات خود را در دانشگاه هنرهای زیباي تاجیکستان ختم كرده و مجری برنامه و ژورنالیست و طنزگر مي باشد. محل کار ايشان، در تلوزیون ملی تاجیکستان است.

عبدالحمید دوراندیش

به سال 1957 در ولايت کولاب تاجيكستان به دنيا تشريف آورده است و داراي تحصيلات تكميلي در حد دکتری علوم بیولوژی (فیلولوگه) از دانشگاه کولاب مي باشد.
ايشان همچنين، پروفسور و استاد ادبیات در دانشکده زبان های دوشنبه بوده و انتشار کتاب درباره ادبیات تاجیک و آموزش زبان روسی برای تاجیک ها وفارسی زبان ها، از جمله اقدامات علمي و ادبي ايشان مي باشد.

قربانف خیر اندیش شریف آویچ

تخلص ايشان«خيرانديش»مي باشد و به سال 1961،خيلي شيرين در ولايت شور آباد ختلان به دنيا بيامده است.
ايشان فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات دانشگاه ملی تاجیکستان بوده و سرمتخصص شعبه چاره بینی های فرهنگی در کتابخانه ملی تاجیکستان مي باشد. ايشان همچنين مؤسس و راهبرمحفل ادبی نوقلمان همیشه بهار است که چهل و سه سال قدمت دارد.

شرکت کنندگان افغانستان :

حمید مبشر

به سال 1357 در استان غزنین افغانستان به دنیا آمد. تحصیلات مقدماتی و ابتدایی اش را در همان شهر به پایان برساند و پس آنگاه چند سال به دلیل جنگ و درگیری، از درس و مدرسه به دور شد و باعث شد كه به كشور ایران مهاجر كند.
وي در ایران به تحصلات خود را ادامه داد و به غيراز تحصیلات حوزوی، موفق به اخذ مدرک دیپلم هم شد و در رشته جامعه شناسی فرهنگ ادامه تحصیل داد. اين جناب هم اکنون سرگرم نوشتن پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان«نقش زبان مشترک در ایجاد هویت ملی»است.
او از کودکی به سرودن شعرعلاقه داشت و در طول دوران تحصیل موفق به اخذ چندین جایزه ادبی و مقام اولی و دومی در کنگره ها و همایش های گوناگون گشت. از ايشان تا كنون دو مجموعه شعر به چاپ رسیده است:
«گزیده ادبیات معاصر ،1380» و «روایت تاریک غزل، 1390». تمام نشده؛ وي سه مجموعه شعر دیگر هم آماده چاپ دارد كه تماشا دارد.

سید علیرضا جعفری

در 26 مهرماه 1362 با شنيدن صداي«بيا كه بريم به مزار، ملاممدجان»، با خوشحالي تمام به دنيا آمد و در ادامه، چند سالی به صورت کج دار و مریز چیزهایی گفت كه بعدها فهميد به آن شعر می گویند.
تحصیلات دانشگاهی اش را در رشتۀ غيرفرنگي زبان و ادبیات فارسی ادامه داد و هم اکنون در مقطع دکترای این رشته مشغول به تحصیل و پيشرفت مشغول مي باشد.
وي تاکنون در جشنواره های مختلفی شرکت کرده و موفقیت هایی جانانه به دست آورده که از آن جمله می توان به برگزیده شدن در سه دوره جشنواره قندپارسی در سال های 88 ، 90 و 92 اشاره کرد.«تقدیم به آن کس که خودم می دانم»،عنوان مجموعه شعر اوست که براي چاپ آمادگي دارد.

حسین حیدر بیگی

نامبرده، متولد 1355 در ولايت ارزگان افغانستان مي باشد. به سال 1366 در زمستان به كشور ايران مهاجرت بنموده است و از اين بابت بسي خوشحال مي باشد.
وي داراي مدرك کارشناسی ارشد کلام است، و سواي عضو در مؤسسه فرهنگی درّ دری، عضو هیأت تحریریه فصلنامه‌های «در دری» و «خط سوم» نيز مي باشد.از جمله آثار چاپ شدۀ وي عبارتند از:
مجموعه داستان کوتاه «سنگ و سیب»،1382/ مجموعه داستان کوتاه «شورش»، 1392/ رمان «گردابی»، 1388/ مجموعه شعر «آهوی همیشه دویده در من»، 1386/ و رمان آمادۀ چاپ«انتحاری» و غيره!

امان الله میرزائی

اين نازنين به سال 1364 در مشهد مقدس به دنيا آمد،اما اصالتاً اهل ولایت بلخ افغانستان است. حدود 10 سال است كه شعر کار می کند و کتاب اولش«گیاه سوخته»است كه چاپ شده و کتاب دوم او نيز در دست چاپ است.
وي نفر اول جشنواره شعر فجر خراسان، نفر اول جشنواره شعر دفاع مقدس خراسان، نفر اول جشنواره شعر قند پارسی، نفر اول جشنواره شعر رضوی، نفر اول جشنواره خانه های فرهنگ، نفر اول جشنواره شعر دانش آموزی و … نفر اول ساير جشنواره هاست.
به مدت چند ترم دانشجوی رشته روابط عمومی بوده و هم اکنون به جمع آوری کتاب شعر سپید افغانستان از ابتدا تا اکنون سرگرم مي باشد.

با تشکر ویژه از همکاری جناب آقای رضا رفیع

مشاهده ی قسمت های سری پنجم قند پهلو در نوروز 94

مطالب مرتبط :

ارسال به شبکه های اجتماعی :
تلگرام فیس بوک گوگل توییتر لینکدین کلوب فیس نما هم میهن تبیان افسران

لینک کوتاه این نوشته
http://shirintanz.ir/?p=8975

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


برو به ابتدای صفحه