دیوید کاپرفیلد


   ۹ اسفند ۱۳۹۲    ۶:۴۸ ب.ظ    1558 بازديد    بدون دیدگاه

ديويد كاتكين 16 سپتامبر 1956 به دنيا آمد. زماني كه تازه چند سالي از عمرش مي‌گذشت، پدربزرگش حقه‌اي با كارت‌هاي بازي براي او اجرا كرد و پس از اين‌كه ديويد به يادگيري آن علاقه نشان داد، راه آن را به نوه‌اش ياد داد.
همين منشاء علاقه او به شعبده بازي و ادامه دادن آن به طور حرفه‌اي شد. اما خودش مي‌گويد: «افسوس پدربزرگم آن قدر عمر نكرد كه شاهد اجراهاي من به عنوان يك شعبده باز حرفه‌اي باشد. من هرشب اجراهايم را با ياد و خاطره او شروع مي‌كنم.»

نخستين كارحرفه‌اي او در 12 سالگي‌اش انجام شد و او در اين سن براي مردم زادگاهش متوچن در نيوجرسي امريكا به اجراي نمايش پرداخت و اندكي بعد از آن توانست به انجمن شعبده‌بازان امريكا راه يابد و ازسوي آنان پذيرفته شود. او با رسيدن به سن 16 سالگي وارد دانشگاه نيويورك شد و شروع به فراگيري دروس شعبده و جادو كرد.

اولين هفته كالج او آغاز شده بودكه بلافاصله به عنوان يكي از هنرمندان اصلي نمايش «مرد شعبده باز» كه بنا بود در سالن شيكاگو موزيكال برگزار شود، انتخاب شد. او در اين نمايش خوش درخشيد و هركاري را كه لازمه موفقيت‌اش بود انجام داد؛ بازي كرد، آواز خواند و همه كارهاي شعبده بازي را به بهترين نحو اجرا كرد. اين نمايش طولاني‌ترين موزيكال در تاريخ شيكاگو شد. در نتيجه اين نمايش عالي نام او برسر زبان‌ها جاري شد. اجراهاي او تا آنجا ادامه يافت كه در نهايت براي او يك برنامه اختصاصي ترتيب داده شد كه به تنهايي به اجراي نمايش بپردازد، نام اين برنامه «جادوي كاپرفيلد» بود.

او در نمايش‌هايش سعي مي‌كرد با كمترين حقه‌ها و جلوه‌هاي ويژه تصويري مخاطبان را تحت تأثير قراردهد. كاري كه ويژگي كارهاي او به حساب مي‌آمد و مي‌آيد. اين ويژگي برجسته باعث شد تاكنون 3بيليون مخاطب داشته باشد و مردم 40 كشور جهان او را بشناسند.

دیوید کاپرفیلد

ديويد كاپرفيلد هرسال بيش از 500 نمايش اجرا مي‌كند. نمايش‌هايي كه سخت و طاقت فرسا هستند و انرژي زيادي صرف مي‌كنند اما او هرگز از اجراي نمايش خسته نمي‌شود زيرا علاقه مفرط او به اين كار باعث مي‌شود همواره انرژي زيادي براي كاركردن داشته باشد به ويژه كه هدف او چيزي فراتر از كسب درآمد است و دوست دارد هنر شعبده‌بازي را حفظ كند و به دست نسل بعدي بسپارد.

انقلابي كه ديويد كاپرفيلد در شعبده‌بازي جهان به وجود آورد باعث شد نامش به مكاني رفيع در تاريخ شعبده‌بازي دست يابد و از سوي مخاطبان و نقادان كارهايش به عنوان بزرگترين تصوير زمانه شناخته شود. او تاكنون جوايز «امي» چندي را به خاطر هنر خود دريافت كرده و دوبار نيز به عنوان موفق‌ترين فردهنري سال انتخاب شده است. در سالن افتخارات هاليوود نيز يكي از ستاره‌هاي معروفي را كه برروي موزاييك‌هاي اين بخش از هاليوود وجود دارد، به خود اختصاص داده است. از ديگر افتخارات دريافت لقب شواليه از دولت فرانسه و دكتراي افتخاراي از دانشگاه فوردهام بوده است. در سال 2000 نيز كتابخانه كنگره امريكا به او لقب «افسانه زنده» را داد.

ار جمله كارهاي معروف او مي توان به ناپدید کردن هواپیما و قطار ، عبور از دیوار چین ! ناپدید کردن 12 نفر در سالن و جلوی دید صد ها نفر ، به دونیمه کردن بدن خود ، ناپدید کردن مجسمه بزرگ آزادی در آمریکا ! پرواز در آسمان ! معلق ساختن افراد در آسمان ! گریز از گاوصندوقی در ساختمانی در حال انفجار و آن هم با دست و پایی بسته و به زنجیر کشیده شده ، گریز از افتادن بر روی خنجر هایی آتشین و دهها مورد هنر نمایی بسیار بسیار دیدنی و جالب اشاره كرد .
از مهمترين و چشمگيرترين برنامه هاي او، غيب کردن مجسمه آزادي و عبور از ميان ديوار چين و پرواز در ‏هوا بوده و همچنين تعدادي از تماشاچيان را در جايشان غيب نموده و در جائي ديگر که آنها تصورش را نميکردند ‏ظاهر نموده است.
ولي وي شخصآ روشي بنام کار درماني را که در بيش از 1100 بيمارستان در بيش از ‏‏30 کشور در مورد معلولين انجام داده است و توانسته اعتماد به نفس آنها بالا ببرد، بيشتر احساس رضايت دارد.

همچنين در موزه مادام توسو در لندن که مجسمه مومي اشخاص مشهور را قرار ميدهند، مجسمه مومي وي هم ‏اضافه گرديده است و در 4 کشور هم تصويرش را بعنوان يادبود بر روي تمبر چاپ کرده اند.‏
در آمد او فقط در سال 2003 بالغ بر 57 ميليون دلار بوده و از نظر درآمد در دنيا نفر دهم ميباشد.‏ او در بيش از 40 کشور و با تعداد بيش از 3 بيليون تماشاچي برنامه داشته است.
او در سال حدود 550 برنامه دارد، که همه بليطهايش از قبل پيش فروش شده است.

شعبده بار

مطالب مرتبط :

ارسال به شبکه های اجتماعی :
تلگرام فیس بوک گوگل توییتر لینکدین کلوب فیس نما هم میهن تبیان افسران
دستهشعبده

لینک کوتاه این نوشته
http://shirintanz.ir/?p=1400

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


برو به ابتدای صفحه