اکسیر : شكستن دل طنزنویس، كندن بال سنجاقك است


   ۲۷ آذر ۱۳۹۴    ۱۱:۰۳ ق.ظ    1371 بازديد    بدون دیدگاه

اكبر اكسیر، طنزپرداز، بیان كرد: آنجا كه تمام هنرها عاجز از گفتن حقیقت هستند، طنز شروع می‌شود.

به گزارش شیرین طنز، به نقل از خبرنگار پایگاه خبری حوزه هنری، اكبر اكسیر، شاعر طنزپرداز كشورمان با بیان اینكه طنز با فكاهه تفاوت دارد، گفت: تفاوت طنز با فكاهه این است كه در فكاهه، با زبانی بسیار نرم و لطیف یك اعتراض معمولی نسبت به اتفاقات مختلف وجود دارد اما طنز در جست‌وجوی شرافت انسان است، در مبارزه با ریاكاری است و در پی چیزی است كه بزرگان دین، بزرگان علم و ادب نیز دنبال آن بوده اند.

این نویسنده همچنین تاكید كرد: در كشور ما، فكاهه بسیار رشد كرده اما طنز به مفهوم واقعی آن مظلوم مانده است.

اکبر اکسیر1

اكسیر همچنین با اظهار اینكه طنز شریف به دنبال شجاعت پنهان مانده افراد، منزلت و ارزش واقعی انسان‌هاست، گفت: طنز، از روان انسان دانا برمی‌آید. این‌طور مطرح می‌شود كه آنجا كه كلام عاجز می ماند، موسیقی شروع می شود، ولی من می گویم آنجا كه تمام هنرها عاجز از گفتن حقیقت هستند، طنز شروع می شود.

وی تاكید كرد: خط قرمزهایی كه در شعر طنز وجود دارد، ساخته و پرداخته هیچ نهادی نیست. یا شجاعت اخلاقی ما در پس پرده مانده، یا صداقت نداریم یا اهل فن نیستیم. اگر هل فن باشیم، می‌توانیم با رعایت خط قرمزها به طنز ناب برسیم.

این نویسنده گفت: نباید منتظر باشیم كسی بیاید خط قرمزها را جابه‌جا كند بلكه طنزپرداز، لازم است بداند چطور با قضایا برخورد كند كه هم حرفش را زده باشد و هم نكات اخلاقی را زیر سوال نبرده باشد.

این شاعر طنزپرداز ضمن اشاره به اینكه فضیلت طنز، رساندن ما به حقیقت است، افزود: شكستن دل طنزنویس، كندن بال سنجاقك است. طنزنویس‌ها بدون اینكه به حزب و گروهی وارد شوند، صرفا به عنوان داور، با روح حساسی كه دارند و شرایط پیرامون‌شان را به خوبی درك می كنند، درباره حقیقت سخن می گویند.

مطالب مرتبط :

ارسال به شبکه های اجتماعی :
تلگرام فیس بوک گوگل توییتر لینکدین کلوب فیس نما هم میهن تبیان افسران

لینک کوتاه این نوشته
http://shirintanz.ir/?p=12115

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


برو به ابتدای صفحه