انسیه موسویان طنز و فکاهه در شعر کودک و نوجوان را بررسی می کند


   ۵ آبان ۱۳۹۴    ۱۰:۰۶ ق.ظ    585 بازديد    بدون دیدگاه

انسیه موسویان که به تازگی کتاب پژوهشی «بیایید شعر بگوییم (فوت و فن شاعری)» را منتشر کرده، از نگارش کتاب دیگری در حوزه پژوهش خبر داد.

به گزارش شیرین طنز، این شاعر به خبرنگار ایسنا گفت: این کتاب پژوهشی «بررسی طنز و فکاهه در شعر کودک و نوجوان» نام دارد و در آن پس از طرح مباحثی چون جایگاه طنز در کتاب‌های کودک و نوجوان و ضرورت طنزنویسی برای کودکان و نوجوانان، به مباحث تخصصی‌تر در این حوزه پرداخته شده است.

او افزود: شعر طنز کودک و نوجوان از منظر مضمون، ساختار و قالب، شیوه‌ها و شگردهای طنزآفرینی در شعر کودک و نوجوان از بخش‌های این کار پژوهشی است و اساس کار در این کتاب، آثار شاعران مطرح کودک و نوجوان چاپ‌شده از سال 1380 تا کنون است.

موسویان گفت: با توجه به این که در حوزه مباحث نظری ادبیات کودک و نوجوان و به وی‍ژه طنز، منابع بسیار اندک است به نظرم انتشار این کتاب بتواند تا حدودی جای خالی این منابع را پر کند و برای دانشجویان و پژوهشگران این حوزه مفید و قابل استفاده باشد.

به گفته این فعال فرهنگی کودکان، انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان یک بار این کتاب را برای چاپ تایید و بار دیگر با تغییر مدیران کانون، آن را رد کرده است؛ بنابراین او بنا دارد این کتاب را به ناشر دیگری بسپارد.

کتاب «بیایید شعر بگوییم (فوت و فن شاعری)» تازه‌ترین کتاب این شاعر است که از سوی انتشارات طلایی راهی بازار شده است. این کتاب آموزش عناصر شعر به زبان ساده و به شکل کارگاهی برای مخاطبان نوجوان را شامل می‌شود؛ نوجوانانی که به سرودن شعر علاقه دارند و دوست دارند از ظرایف و دقایق شعرسرایی آگاه شوند.

این کتاب شامل 9 فصل است: «شعر چیست؟»، «آرایه‌های ادبی»، «موسیقی شعر»، «عاطفه در شعر»، «زبان شعر»، « اندیشه در شعر»، «قالب‌های شعر»، «سبک‌های شعر فارسی» و «شعر طنز».

شیوه کار نویسنده در این کتاب به این ترتیب است که ابتدا در مورد هر کدام از مباحث به زبان ساده و با مثال‌هایی از زندگی روزمره صحبت می‌کند و بعد از آن نمونه‌هایی از شعر شاعران مطرح درباره آن مبحث را می‌آورد و سپس تمرین‌های ساده‌ای را درباره آن به مخاطب می‌دهد.

محور و اساس مباحث این کتاب، شعر کلاسیک، شعر سپید و نیمایی است و به گفته نویسنده، به جریان‌های شعری دیگری اشاره نشده چون این جریان‌ها هنوز جایگاه محکم و تثبیت‌شده‌ای پیدا نکرده‌اند. نمونه شعرها و مثال‌هایی که در هر بخش آمده از میان اشعار شاعران کهن و معاصر و از طیف‌ها و سبک‌های مختلف و متنوع انتخاب شده است.

به تازگی مجموعه شعر «چهارشنبه‌های بستنی» از مجموعه «شعر نوجوان امروز» با شعرهایی از انسیه موسویان از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان راهی بازار شده است. این کتاب شامل 20 قطعه شعر در قالب سپید و نیمایی است با مضامین عاطفی و عاشقانه برای مخاطبان نوجوان. مینو مهدویانی کار تصویرگری این کتاب را که پنجمین مجموعه شعر این شاعر است بر عهده داشته است.

مطالب مرتبط :

ارسال به شبکه های اجتماعی :
تلگرام فیس بوک گوگل توییتر لینکدین کلوب فیس نما هم میهن تبیان افسران

لینک کوتاه این نوشته
http://shirintanz.ir/?p=11548

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.


برو به ابتدای صفحه